Strona w przygotowaniu. Procimy o cierpliwość.
Zakon Ubogich Rycerzy Chrystusa
Ordo Equitum Christi pauperum (OECp.)
(prowincja Polska)




"Któż jak Bóg ?"
Powitanie
Witamy i dziękujemy za odwiedzenie Zakonu Ubogich Rycerzy Chrystusa w Internecie. Mamy nadzieję, że strona przybliży naszą pracę . Zapraszamy do zapoznania się z rodziną zakonną na tej stronie, lub umów się na wizytę. Chcielibyśmy powitać Cię i podzielić się z tobą naszą miłość do Jezusa Chrystusa i dla ciebie, i twoich sąsiadów.
Nasza misja
Wierzymy, że drzwi do zbawienia są zawsze otwarte, a więc są też otwarte do Zakonu. Naszą misją jest, aby być w pełni poświęconym Jezusowi otwierając nasze ręce do tych, któży poszukują prawdy i pomocy, miłości i troski o bliźniego. Przez dzieła miłosierdzia i otwartość naszych drzwi, słuchamy i miłujemy, czujemy, że idziemy śladami Jezusa Chrystusa.
Sakramenty i Śluby
Wszystkie osoby posługujące są braćmi zakonnymi i złożyli śluby wieczyste: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa (oraz posłuszeństwa Ojcu Świętemu). Nasz Zakon utrzymuję tradycyję świętej liturgii, sakramentów udzielają bracia-kapłani.

Działalność
Główne zadania Zakonu:
- działalność misyjna
- praca z młodzieżą
- posługa ubogim, więźniom, samotnym i chorym.
Wszelkie dodatkowe informacje są ogłoszone na naszej tablicy ogłoszeń oraz na naszej stronie internetowej.
Aktualności
W dniu dzisiejszym tj. 11.05.2014 wydaliśmy 19 numer newslettera oraz 27 nr. tygodnika Sursum corda.
Przypomnienia
1. Rozpoczynamy tydzień modlitw o powołania kapłańskie i zakonne.
2. We wtorek, 13 maja, przypada wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Fatimy.
3. W piątek, 16 maja, święto św. Andrzeja Boboli, patrona Polski.
4. Zachęcamy do udziału w nabożeństwach majowych.
5.
Ogłoszenia
1. Przyjmujemy aplikacje od kandydatów do Zakonu na pracowników świeckich jak i braci zakonnych. Szczegóły w internecie i u Legatów.
2. Intencja ogólna Z.U.R.Ch. na maj: Aby środki przekazu były narzędziami w służbie prawdy i pokoju.
3. Na stronach internetowych Zakonu dokonaliśmy kolejne aktualizacje. Zapraszamy do korzystania z kont elektronicznych.
4. Przypominamy, że nie prowadzimy zbiórek „terenowych” i nikogo nie upoważniamy do zbierania funduszy po domach, bądź przed kościołami na potrzeby Zgromadzenia poza Legatami Zakonnymi.
5. We wszystkich kościołach i kaplicach publicznych przez cały maj
odprawiane są nabożeństwa ku czci Najświętszej Maryi Panny.
Nabożeństwo zwykle odprawia kapłan lub diakon ubrany w komżę
(albę), stułę i kapę białego koloru. Na wioskach i osiedlach nabożeństwo
majowe można odprawiać przy krzyżach i kapliczkach przydrożnych
albo przed obrazami w domach (przewodniczyć takim nabożeństwom
powinien ktoś odpowiednio przygotowany). Zachęcamy wiernych
do utrzymania zwyczaju śpiewania Litanii Loretańskiej przy
ozdobionych krzyżach i kapliczkach.
6. We wszystkich naszych kościołach, prowadzimy procesje na
zewnątrz, we wszystkie Niedziele Wielkanocne świętując
Zmartwychwstanie Pańskie.
7. Drodzy bracia i siostry,
z powodu niskiego budżetu jaki Zakon może prakazać redakcji, tygodnik
będzie wydawany do końca czerwca br. TYLKO w wersji elektronicznej. Za utrudnienia przepraszamy.
Kapituła Generalna ZURCh.
Kazanie w tym tygodniu - Czwarta Niedziela Wielkanocna 11 maja 2014
Któż nie widział charakterystycznego obrazu Chrystusa z owieczką na ramionach? Wprawdzie nawiązuje on do kontekstu pasterskiego w ojczyźnie Jezusa, ale to jedynie metafora. W obrazie tym nie należy więc dopatrywać się zajęć, którym Jezus oddawał się na co dzień w Nazarecie, tym bardziej, że doskonale zdajemy sobie sprawę z fachu Józefa cieśli oraz z tego, że mały Jezus na pewno pomagał ojcu w warsztacie i tam uczył się pracować. Jak zatem odczytać wspomnianą metaforę? Niewątpliwie owczarnia oznacza Kościół, a pasterze są współczesnymi duszpasterzami. W dzisiejszej Ewangelii Jezus nazywa się bramą owiec.
Aby zrozumieć te słowa, warto przywołać na moment formułę: „poza Kościołem nie ma zbawienia”. Autorem tego zdania jest św. Cyprian, biskup
Kartaginy z III wieku. Chrześcijanie od początku byli przekonani o wyjątkowości nowego ludu Bożego, wszak chrzest będący bramą innych sakramentów stawał się jednocześnie niejako „przepustką do nieba”. Nie ma więc żadnej wątpliwości, że Chrystus jest jedynym zbawicielem świata. Skoro zbawcza skuteczność Jezusa zasadzona jest na fundamencie krzyża, trzeba sobie powiedzieć jasno i zdecydowanie: nikt nigdy nie tylko nie zdołał „przebić tak wartościowej karty”, ale nawet nie zbliżył się do ideału wyznaczonego raz na zawsze na Golgocie.
Od początku chrześcijaństwa pojawiali się najróżniejsi uzurpatorzy, którzy chcieli sobie zawłaszczyć moc Chrystusa. To m.in. w związku z tą tendencją kard. Joseph Ratzinger podpisał dokument – deklarację „Dominus Iesus”, w którym możemy po raz kolejny znaleźć potwierdzenie wiary całego Kościoła, że Chrystus nie jest jednym z odkupicieli, ale jedynym.
W ciągu wieków pojawiały się wątpliwości. Ludzie zastanawiali się, co będzie z tymi, którzy choć przez całe życie czynili dobre uczynki, nie mieli szczęścia spotkać na swojej drodze ani Chrystusa, ani Jego misjonarzy. Odpowiedź dał ostatni sobór (jeszcze raz chwała Janowi XXIII!). Otóż jak się dowiadujemy z nauki Kościoła, człowiek może przynależeć do Chrystusa i czerpać ze zbawczych owoców Jego Męki, nawet jeśli nie jest świadomy tego procesu. Tak dzieje się zawsze tam, gdzie ma miejsce dobro i miłość. Te ostatnie wartości są więc przepustką do nieba.
